Manşet 12.9.2017 09:28:55 947 defa okundu

Çamaşır Suyu Kullanmak KOAH Riskini Artırıyor

ABD'de 30 yıl boyunca yürütülen bir araştırmaya göre, her hafta düzenli olarak çamaşır suyu ve başka dezenfektanlar kullanmak, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan KOAH riskini yüzde 32'ye kadar artırıyor.

ARAŞTIRMA 55 BİNDEN FAZLA HEMŞİREYLE YAPILDI

İngiltere'de yayımlanan Guardian Gazetesi’nin haberine göre, araştırma Harvard Üniversitesi ve Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü tarafından 55 binden fazla hemşireyle yapıldı.

 

KOAH HER YL 3 MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLUYOR

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünya genelinde her yıl yaklaşık 3 milyon kişinin ölümüne yol açan hastalık hava yollarının daralması nedeniyle akciğerlerde hava giriş ve çıkışını zorlaştırıyor.

Daha önce dezenfektan kullanımının astım gibi solumun yolları hastalıklarına yakalanma riskini artırdığı biliniyordu. Ancak yeni araştırmayla ilk kez KOAH ile dörtlü amonyum bileşikleri adı verilen temizlik kimyasalları arasında bağlantı tespit edildi.

 

TEMİZLİK MALZEMELERİNİN KOAH'LA İLİŞKİSİ TESPİT EDİLDİ

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nden Orianne Dumas, "Daha önce Avrupa'da temizlik görevlisi olarak çalışanların yüksek risk altında olduğuna işaret eden iki araştırma yapılmasına karşın, dezenfektanların potansiyel zararlı etkilerine maruz kalmanın KOAH ile ilişkisi bilinmiyordu" dedi.

 

663 HEMŞİRE KOAH'A YAKALANDI

Harvard Üniversitesi kadın hemşirelerle araştırmayı 1989'da başlattı. 2009'da hala hemşire olarak çalışan ve KOAH geçmişi olmayan sağlık görevlilerine odaklanıldı. Bu yılın Mayıs ayına kadar hemşirelerin sağlık verileri incelendi. Bu süre içinde 663 hemşirede KOAH tespit edildi. Araştırmada, yaş, kilo ve etnik köken gibi faktörler de dikkate alındı.

 

YÜZDE 22-32 ARTIYOR

Bunun sonucunda düzenli olarak haftada en az bir kez dezenfektan kullanan hemşirelerin KOAH'a yakalanma riskinin yüzde 22-32 arttığı görüldü.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9004
 Dün : 11143
 Toplam : 24590448
 Ip No : 54.198.77.35