Manşet 13.6.2018 08:47:00 493 defa okundu

Bayram öncesi denetimi

Tunceli Gıda-Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ramazan Bayramı öncesinde gıda maddelerine yönelik denetim başlattıklarını duyurdu.

Gıda kontrol ekipleri tarafından yapılan 112 denetimde, bazı ürünlerden numune alınarak Türk Gıda Kodeksine uygunluğunun kontrol edildiği belirtilerek, denetimlerde tespit edilen uygunsuzluklarla ilgili olarak 5996 Sayılı Kanun kapsamında idari yaptırım uygulandığı bilgisi de paylaşıldı.

 

Unlu ve şekerli maddelerin denetimi

Tunceli’de bayram öncesi unlu ve şekerli mamuller başta olmak üzere gıda ürünlerinin denetimi yapıldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, Ramazan Bayramı öncesi pastane, fırın ve şekerli mamullerin üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetim gerçekleştirdi. Gıda kontrol ekipleri tarafından yapılan 112 denetimde bazı ürünlerden numune alınarak Türk Gıda Kodeksine uygunluğu kontrol edildi. Denetimlerde, tespit edilen uygunsuzluklarla ilgili 5996 sayılı Kanun kapsamında idari yaptırım uygulandığı belirtildi.
Denetimleri ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “2018 yılı Ramazan Bayramı öncesi, halkımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmeleri için müdürlüğümüzce her türlü önlem alınarak, başta pastacılık ürünleri, unlu mamuller, ekmek, pide ve şekerli mamullerin üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine ilişkin denetimler arttırılmıştır. Tunceli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz gıda kontrol görevlileri tarafından; ramazan ayı içerisinde 112 denetim yapılmış ve 4 üründen numune alınarak Türk Gıda Kodeksine uygunluğu kontrol edilmiştir. Yapılan denetimlerde tespit edilen uygunsuzluklara ilişkin 5996 sayılı Kanun kapsamında idari yaptırım uygulanmaktadır.

Ramazan ayı nedeniyle il müdürlüğümüz gıda kontrol görevlilerince yapılan denetimlerde; işletmelerin genel hijyen, personel hijyeni, gıda işleme ve hazırlama ekipman hijyeni, tüketime sunulan gıda maddelerinin işleme ve muhafaza koşullarının mevzuata uygunluğu kontrol edilmektedir. Gıda ile ilgili herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması durumunda, bu olumsuzluğun giderilebilmesi için Bakanlığımız Alo 174 Gıda Hattına yapılacak ihbar ve şikayetler titizlikle değerlendirilerek tüketicilerimizin güvenilir gıdaya ulaşmasına ve gıda denetimlerinin etkinliğinin artmasına katkı sağlayacaktır.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2719
 Dün : 15712
 Toplam : 24248578
 Ip No : 54.166.160.105