Siyaset 11.9.2017 09:32:12 679 defa okundu

Bakan Özhaseki “15 yılda rekor kıracağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin depreme hazır hale getirilmesi amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projelerini hızla sürdürdüklerini belirterek, "Rekor sayıda konut yenileyeceğiz. 15 yıl içerisinde Türkiye'yi tamamen depreme hazırlıklı hale getireceğiz" dedi.

Kayseri’de kentsel dönüşüm konutları ve sosyal tesislerinin temel atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de Kentsel dönüşüm seferberliği ilan ettiklerini söyleyerek, şunları açıklamalarda bulundu;

"İnsanoğlunun yaptıklarına şöyle bakın; ülkemizde 15 milyon yapı stoku var. Deprem olduğunda yarısı riskli görünüyor. Neden biz sağlam yapmadık? Bizde belediyecilik biraz geç. İnsanlar göçten kaynaklı olarak alelacele yer yapmışlar. Devlet olarak ilgililerin, yetkililerin onlara yardım edip yer göstermeleri gerekirdi. Köyden, ilçeden kopup gelirken, göç ederken ellerine neden bir plan verilmedi? Binlerce insan göç ederken, devlet kurumlarında yöneticiler yok muydu? Yeni baştan başlıyoruz. Ülkemizi depreme hazır tutmaya çalışıyoruz. Deprem adam öldürmüyor, kötü yapılar adam öldürüyor. Ülkemizin topraklarının yüzde 66'sı bir ve ikinci deprem kuşağında. Nüfusun yüzde 22'si deprem bölgesinde yaşıyor. Yakın zamanda İstanbul'da olabilecek deprem için uzmanlar bizi korkutuyor. İstanbul depremi için hazırlık yaptık. Sene içinde 500 bin evi yıkıp yeniden yapacak bir formül geliştirdik. Finansman rezerv ve diğer konularda hazırlıkları yaptık. Türkiye'yi 15 yıl içinde en şiddetli depreme hazır hale getireceğiz. Hesaplarımızı iyi yaptık. Sosyal ve konut alanlarını yeniden donatacağız. Akıllı ve yeşil evler yapacağız. Gelecek yıl Türkiye'de başlattığımız bu çalışma ile ülkemizi depreme hazır hale getireceğiz ve ülke ekonomisine canlılık kazandıracağız. Kayseri'de yapacağımız bu evler depreme dayanıklı evlerdir.”

 

“Ekonomiye, İnşaat Sektörüyle Can Vereceğiz”

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm seferberliğiyle devletin depremden dolayı 100 milyar dolarlık kaybının önüne geçileceğini, 15 yılda yapılacak çalışmalarla ülkedeki tüm evlerin depreme dayanıklı hale getirileceğini aktararak, bu sayede inşaat sektöründeki 250 sektörle ilgili ekonomiye can verecek, piyasayı olumlu yönde tetikleyeceklerini belirtti.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 12983
 Dün : 11600
 Toplam : 23900057
 Ip No : 54.80.189.255