Eğitim 9.9.2017 15:39:55 1105 defa okundu

12 Cana 1’er Gün Maaş Kesim Cezası

Adana’nın Aladağ ilçesinde, 11’i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangınında İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne kınama cezası verildi. Yurttaki son denetimde sahte rapor verdiği ileri sürülen 2 memura da birer günlük maaş kesme cezası uygulandı.

Adana’nın Aladağ ilçesinde, geçtiğimiz yıl Kasım ayında 11’i çocuk 12 kişinin yanarak yaşamını yitirdiği öğrenci yurduna aileleri yönlendiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş hakkında Milli Eğitim Müfettişleri tarafından yapılan idari soruşturmanın sonucu belli oldu. Ailelerin, hakkında “Bizi yurda yönlendirdi” şikâyetini yaptığı Aktaş’a kınama cezası verildi. Faciadan önce yurtta yapılan denetimde, önlemler alınmış gibi sahte rapor düzenlediği iddia edilen iki memura ise birer günlük maaş kesim cezası verildi.

Hazırlanan müfettiş raporunda, Özel Aladağ Kız Öğrenci Yurdu Müdürü Cuma Ali Genç suçlu bulundu. Genç’in 26 Ekim 2015 tarihli denetim raporunda, eksiklik olarak saptandığı halde yurtta yangın tatbikatı yaptırmadığı, yangın eğitimi vermediği, hizmetli ve belletmen görevlendirmediği, bölümleri yerleşim planına uygun kullanmadığı, aşçı çalıştırmadığı, internet odası kurdurmadığı, ankesörlü telefon bulundurmadığı, eksikliği gidermek için verilen 20 günlük süreye uymadığı, altı ay geç yanıt verdiği, izinsiz personel çalıştırdığı ve açılış iznine aykırı faaliyet gösterdiği belirtildi.

 

Öte yandan, raporda  yurtta 17 Aralık 2015 ve 26 Mayıs 2016’da denetim yapan Aladağ Kaymakamlığı’nın bilgisayar çalışanı Cihan Ü. ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Davut G.’nin, yangın tatbikatı yapılmadığı halde yangına karşı gerekli önlemler alınmış gibi sahte rapor düzenlediği kaydedildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş’ın denetim görevini yerine getirmediği anlaşılırken, Aktaş’a kınama, Ü. ve G.’ye birer günlük maaş kesim cezası verildi. Aktaş, Sarıçam Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmenlik görevine verildi. Aktaş, Ü. ve G. ile iki memur hakkında, “taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak” iddialarıyla ayrıca savcılık soruşturması yürütülüyor.

 

4 İTFAİYECİYE SORUŞTURMA İZNİ

Aladağ’daki yurt yangınına ilişkin Adana Büyükşehir Belediyesi Müdür Vekili Nihat Sarraf ile Aladağ İtfaiyesi’nden üç işçi için de soruşturma izni verildi. Hazırlanan raporda, yangın anında öğrencilerin ikinci kattan atlamaları sırasında gerekli olan brandaların itfaiye araçlarında bulunmadığı ifade edildi.

Bunların yanı sıra, yurdun işyeri açma ve çalışma ruhsatının Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8 Aralık 2016’da iptal edildiği öğrenildi. Yetki belgesi olmadığı halde gelir topladığı ileri sürülen dokuz kişi ile dernek saymanı ve başkanına da idari para cezası verildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3484
 Dün : 7854
 Toplam : 24573785
 Ip No : 54.81.195.140